Sıkça Sorulan Sorular

İvno Menstrual kap, regl akıntısını (kanı) toplamak için adet sırasında vajinanın içine yerleştirilen kupa şeklinde esnek bir kaptır. Ped ve Tampona kıyasla bakteri-alerji riski oluşturmayan medikal silikon ile üretilmektedir ve tampon ve pedlerin aksine adet sıvısını emmek yerine kupa içerisinde toplar. Akıntı yoğunluğuna göre 12 saate kadar güvenle kullanabildiğiniz menstrual kap yıkanabilir, tekrar kullanılabilir ve uzun ömürlüdür. Daha rahat bir regl dönemi için sayısız avantaj sağlayan adet kapları, kendinize en uygun katlama şeklini kullanarak tıpkı tampon aynı gibi vajinaya yerleştirilir.

Menstrual kap kullanımına geçmek için öncelikle size uygun olan boyutu bulmalısınız. Doğru boyut ve hacimdeki adet kupası konforlu regl periyotlarına başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Küçük ebattaki adet kapları genellikle 30 yaşından küçük, regl akıntı yoğunluğu çok olmayan ve vajinal yolla doğum yapmamış kadınlar için uygundur. Büyük bedenli menstrual kap ise genellikle 30 yaşın üzerinde, normal doğum yapmış veya daha ağır bir adet dönemi olan kadınlar için önerilir.

Tampon takabiliyorsanız, adet kaplarını yerleştirmenin en az onun kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Bir bardak kullanmak için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

  1. Ellerinizi iyice yıkayın.
  2. Menstrual kabın kenarına su veya kayganlaştırıcı sürün.
  3. Menstruasyon kabını, bir elinizle kenarı yukarı bakacak şekilde tutarak sıkıca ikiye katlayın.
  4. Kabı, bir tampon yerleştirir gibi vajinanıza sokun. Rahim ağzınızın birkaç santim altına oturmalıdır.
  5. Kupa vajinanıza girdikten sonra döndürün. Sızıntıları durduran hava geçirmez bir conta oluşturmak için yaylanarak açılacaktır. 

Kupayı doğru yerleştirdiyseniz, adet kabınızı hissetmemelisiniz. Ayrıca menstrual kabınız ile rahatlıkla hareket edebilmeniz, zıplayabilmeniz, oturabilmeniz, ayakta durabilmeniz ve diğer tüm günlük aktiviteleri yapabilmeniz gerekir.

 

Adet kanamanızın yoğun olup olmamasına bağlı olarak 6 ila 12 saat arasında bir adet kabı takabilirsiniz. Bu, gece boyunca koruma için bir kap kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Menstrüel kabınız zamanından önce dolarsa, sızıntıları önlemek için programın öncesinde boşaltmanız gerekir.

Adet kupasını çıkarmak için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

  1. Ellerinizi iyice yıkayın.
  2. İşaret parmağınızı ve baş parmağınızı vajinanıza yerleştirin. Tabana ulaşana kadar bardağın sapını yavaşça çekin.
  3. Mührü serbest bırakmak için tabanı sıkıştırın ve bardağı çıkarmak için aşağı çekin.
  4. Dışarı çıktığında, bardağı lavaboya veya tuvalete boşaltın.

İvno ile dilediğinizce yüzebilir; varlığını hissetmeden özgürce hareket edebilirsiniz.

Hayır, her tuvalete girişti menstrual kabı çıkarmanıza gerek yok. Vajina kanalındaki adet kabı idrarın çıkışına engel olmaz ya da sizi rahatsız etmez. Sadece dışkı sonrası kontrol etmeniz gerekebilir.